Skip to main content

Dom bez kota jest tylko zwykłym mieszkaniem

Ula Kordushodowca kotów

Posiadanie kota, to ogromna odpowiedzialność! Jak każde zwierze, które bierzemy pod swoją opiekę, potrzebuje naszej miłości, zainteresowania i pieszczot. Choć czasem bywa niezależny.

W obecnych czasach to nie taka prosta sprawa kupić dobrego zwierzaka, gdy pojawia się coraz to więcej pseudo-hodowców, którymi kieruje tylko i wyłącznie chęć zysku a my niekiedy jesteśmy zbyt pochopni podczas zakupu zwierzaka i kierujemy się błędnym myśleniem, że kupić taniej to korzystniej dla naszego portfela. Wydaje się nam, że zaoszczędziliśmy ale z czasem kiedy wydamy dużo więcej pieniędzy na leczenie zwierzaka dochodzimy do wniosku, że za te same pieniądze mogliśmy kupić pięknego, zdrowego kociaka z dobrej hodowli.

Czy warto wobec tego ryzykować, przecież to decyzja na minimum 15 lat, a to ogrom czasu, który chcemy spędzić ze swoim kociakiem w zdrowiu i przyjaźni.

Podjęcie decyzji o zakupie kociaka z dobrej hodowli wiąże się niekiedy ze sporym wydatkiem, trzeba się więc zastanowić czy nas na to stać. Czasem nawet warto poczekać kilka miesięcy, rok a nawet dwa na nowego członka rodziny. Niekiedy zbyt pochopnie podjęte decyzje nie są dobre dlatego warto być cierpliwym a na pewno zaprocentuje to w przyszłości.

Obecnie w Polsce mamy już coraz więcej profesjonalnych hodowli, w których hodowcy nie stawiają przede wszystkim na zysk, ale na dobro kociaków i na odpowiednio planowane krycia. Czasami kupując kociaka z niepewnych źródeł, możesz kupić kota, który wyglądem będzie przypinał Ragdolla, ale charakter będzie jego odbiegał od wzorca. Odwiedzaj kocie wystawy, rozmawiaj z hodowcami, zobacz która z hodowli ma typ kota odpowiadający Twoim wymaganiom, pytaj o sprawy które ciebie nurtują w związku z kociakiem

Pamiętaj, że wybierasz sobie przyjaciela na długie lata!

ABC kupującego

Jak poznać dobrego hodowcę?

Kup kota od hodowcy, który chętnie odpowiada na zadawane przez ciebie pytania i z pasją opowiada o swoich kotach. Każdy dobry hodowca będzie chciał bliżej poznać osobę, do której pójdzie jego maluszek. Nie dziw się więc jeżeli będzie zadawał dużo pytań. Będą go pewnie interesowały warunki w jakich będzie mieszkał jego kociak i pamiętaj, że każdy dobry hodowca będzie chciał utrzymywać kontakt z nowym właścicielem.

Czasami możesz spotkać mniej miłego hodowcę, dla którego kociaki jednak będą najważniejsze, który bardzo kocha to co robi i poświęca temu ogrom czasu. Dlatego nie rezygnuj jeśli nie wyda ci się miły, słuchaj co o nich mówi. Hodowca powinien hodować koty tak dobre, albo lepsze od ich rodziców. Powinien planować krycia a nie dobierać przypadkowych rodziców.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kociaka?

Zwróć uwagę na szczegóły, będąc u hodowcy żeby oglądnąć kociaki i całą hodowlę, zwróć uwagę czy kociaki nie są płochliwe, czy nie boją się obcych ludzi chowając się za meblami. To bardzo ważne – NIE MOŻESZ ULEC UROKOWI SŁODKICH KOCIACZKÓW. Z tym kotem spędzisz dobrych kilkanaście lat.

Każdy dobry hodowca podpisuje umowę kupna-sprzedaży kociaka. Większość odpowiedzialnych hodowców poddaje swoje kocie dzieci wczesnej kastracji, wówczas metryka powinna być wydana w momencie odbioru maluszka. Otrzymasz również książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i trzykrotnym odrobaczeniem. Zwróć na to szczególną uwagę.

Kiedy kociaka przyprowadzisz do domu, będzie troszkę wystraszony, będzie zaglądał w każdy kąt dlatego uważaj na wszelkie nawet najmniejsze dziury w domu. Kociak może wejść za łóżko, może schować się w łazience pod wanną więc musisz zabezpieczyć dom tak, żeby kociak jak już się schowa nie zrobił sobie krzywdy i mógł bezpiecznie wyjść. Pokaż mu gdzie stoi kuweta, gdzie miseczki z jedzeniem i wodą do picia. Poświęcaj mu dużo uwagi i czasu, przytulaj go, noś na rękach, przyzwyczajaj do siebie.

Kupiłem kota i co dalej?

Kiedy kociaka przyprowadzisz do domu, prawdopodobnie będzie troszkę wystraszony, będzie zaglądał w każdy kąt dlatego uważaj na wszelkie nawet najmniejsze dziury w domu. Kociak może wejść za łóżko, może schować się w łazience pod wanną, więc musisz zabezpieczyć dom tak, żeby kociak jak już się schowa nie zrobił sobie krzywdy i mógł bezpiecznie wyjść. Pokaż mu gdzie stoi kuweta, gdzie miseczki z jedzeniem i wodą do picia. Poświęcaj mu dużo uwagi i czasu, przytulaj go, noś na rękach, przyzwyczajaj do siebie.

Kocur czy koteczka?

To pytanie zadaje sobie większość z Nas. Z własnego doświadczenia i po rozmowach z właścicielami kotów większość jest zgodna, że kocurek zawsze będzie lgnął do właścicielki a koteczka do właściciela. Jednak nie jest to regułą. Największym znaczeniem który ma wpływ na charakter małego kociaka jest jego pochodzenie ( dobór odpowiednich rodziców ) jego wczesna socjalizacja oraz wpływ bodźców zewnętrznych czyli styczność z dostatecznie dużą ilością odgłosów, przedmiotów a przede wszystkim ludźmi. Błędnym jest myślenie większości przyszłych właścicieli, że kocurek może znaczyć. To nigdy nie będzie miało miejsca gdy kocurek zostanie wykastrowany w odpowiednim wieku. Koteczka może też przysporzyć nie lada kłopotu bo gdy zacznie odpowiednio wcześnie rujkować, również może zdarzyć się jej siusianie w nieodpowiednich do tego miejscach.

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Pieniądze, które zapłacisz za kota, to dopiero początek wydatków, jakie na ciebie czekają. Pamiętaj, że kociak musi jeść i trzeba pielęgnować jego sierść. Pamiętaj również o akcesoriach typu kuweta, drapak, zabawki, szczotki do czesania włosa, miseczki Opieka weterynaryjna, szczepienia i sterylizacja, to również wydatek o którym należy pamiętać .

Co przygotować na początek?

Na początek rozważ na pewno zakup niezbędnej lektury : KOCIE MOJO ta książka powinna być w posiadaniu każdego opiekuna kota!

Koty potrzebują opieki, nie zadbają same o siebie. W twoim obowiązku jest pamiętać o szczepieniach , odrobaczaniu, o jedzeniu, o zabawie, o tym czy jest mu smutno, zimno i że czasem potrzebuje Twojego towarzystwa. Pamiętaj, że to Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Spis rzeczy które musisz mieć, kiedy kociak zamieszka z Tobą:

  • kuweta i łopatka
  • piasek do kuwety
  • zabawki
  • drapak
  • miseczki ( przyda się kilka )
  • najwyższej jakości karma dla kociąt , najlepiej polecona przez hodowcę lub zaufanego weterynarza
  • witaminy i pasta na odkłaczanie
  • akcesoria do pielęgnacji sierści, czyli szczotka, grzebień oraz obcinacz do pazurków
  • musisz zabezpieczyć okna i balkon specjalną siatką aby kociak nie uciekł z domu

Jak dbać o Ragdoll-a

Sierść Ragdolla potrzebuje pielęgnacji, dlatego przeczesuj go przynajmniej raz w tygodniu grzebieniem z obrotowymi ząbkami (ten grzebień nie wyrywa sierści). Sprawdzaj czy nie ma kołtunów pod paszkami i na porteczkach. W tych miejscach najlepiej rozczesywać małą metalową szczoteczką. Gdy sierść się przetłuszcza warto używać pudru (wystarczy puder dla dzieci Jonsona) ale można również wykąpać kociaka. Do tego jednak trzeba przyzwyczajać od pierwszych chwil ponieważ to dla niego najczęściej ogromny stres, a gdy kociak będzie do tego przyzwyczajony będzie wam o wiele łatwiej. Niektóre koty choć zdarza się to niezmiernie rzadko lubią kąpiel wówczas mamy problem z głowy.

Mając kociaka pod swoją opieką musimy uważać na otwarte okna dlatego tak ważne jest zabezpieczanie okien odpowiednimi siatkami. Ileż to razy słyszymy, że kot wypadł z piętra, często jak to na kota przystało spada na cztery łapy, ale częściej jednak upada niefortunnie lub ucieka i w najgorszym wypadku pada ofiarą psa lub ginie pod kołami samochodu.

Uważać również trzeba na rozszczelnione okna ponieważ kot podczas naszej nieuwagi może zaklinować się główką podczas wścibiania nosa w szczelinę i skręcić sobie kark. Pamiętajmy, że kociak wślizguje się niemal wszędzie bez większego trudu. Ragdolle to prawdziwe fajtłapy i ślamazary dlatego lepiej uważać na nie gdy np. wypuszczamy je na ogród bo one nie obronią się przed psem ani przed czyhającym na nie niebezpieczeństwem.

Czym karmić?

Koty potrzebują jedzenia bogatego w białko. Na rynku polskim jest duża gama dobrych jakościowo karm. Tu polecamy Applaws, Purizon, Test od the Wild , Power of Nature czy Fitmin Purity. Oczywiście nie możemy poprzestać jedynie na suchej karmie, jadłospis trzeba urozmaicać o surową wołowinke, twarożek, surowe żółtko jajka najlepiej przepiórczego, sparzone białe mięso piersi drobiu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również puszki wysokomięsne. My naszym kotom podajemy puszki firmy Gussto.  Kolejnym dobrym rozwiązaniem może być również  B.A.R.F. Jest to dieta oparta wyłącznie na surowym mięsie wzbogacona o suplementy niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu kota.

Czy suplementować kota?

W diecie kociaka ważną rolę odgrywają witaminy, a niezbędną jest tauryna. Należy również pamiętać o paście odkłaczającej, którą podajemy w razie zakłaczenia się kociaka 1 – 2 razy w tygodniu. Nasze kociaki podczas codziennej toalety pochłaniają ogromne ilości sierści, której samoistnie nie są się w stanie pozbyć z układu pokarmowego, a pasta która podajemy powoduje rozpuszczenie się kul włosowych i wydaleniu ich z organizmu.

Co jeśli mój kot zachoruje?

Ragdoll jak każde zwierze, też czasem choruje , może wtedy zaistnieć potrzeba jeżdżenia z chorym kociakiem do lecznicy, nawet przez tydzień a w najgorszym wypadku pozostawienia go w szpitalu co wiąże się z kolejnym dość wysokim wydatkiem.