Skip to main content

Ragdoll

101

Ragdoll to prawdziwie słodki i pełny elegancji, duży i mądry kot z miękką okrywą włosową przypominającą w dotyku futerko królika.

Ragdolle występują w znaczeniach koloru: niebieskim, seal, czekoladowym, liliowym, kremowym, rudym pręgowane i bez pręg. Ragdoll to prawdziwie kochana, cierpliwa wewnętrzna ostoja spokoju. Bardzo dobry kompan dla dzieci. Ze względu na swoją delikatność ale i fantastyczny kot dla całej rodziny.

Jeśli pragniesz mieć dużego kota który nie jest agresywny, kocha być z ludźmi i jest bardzo spokojny możesz rozważyć chęć posiadania właśnie Ragdolla.

Koty tej rasy nie mają instynktu do walki tzn. gdy są atakowane nie potrafią się bronić. Dlatego tak ważne jest by Ragdoll był pod okiem opiekuna bez możliwości spacerowania po ogrodzie w osamotnieniu ze względu na czyhające niebezpieczeństwo – obce zwierzęta. Uwielbiają przebywać z ludźmi zachowując się niekiedy jak mały szczeniaczek chodząc krok w krok za swoim właścicielem. Ragdoll nie jest głośny, może jedynie alarmować głód (pora posiłku). To koty ogólnie spokojne kochające zabawy piłeczką, myszką czy wędką a zaproszone do wspólnej zabawy korzyścią z tego niemal za każdym razem. Z łatwością uczą się również aportowania.

Jeżeli chcesz bardziej aktywnego albo rozmownego kota, to nie będziesz szczęśliwy z mniej – aktywnym Ragdollem.

Opis fizyczny kota rasy Ragdoll.

Ragdolle to duże koty. Bardzo późno dojrzewają bo dopiero w wieku około trzech lat. Kotki ważą 4-6 kg. a kocury 7-10 kg ale oczywiście bywają i większe okazy.
Ragdolle mają duże owalne niebieskie oczy. Uszy są zaokrąglone, nisko osadzone z drobnym przednim nachyleniem, z charakterystycznym sklepieniem głowy – płaski szczyt, tzw. „lotnisko”. Ogon długi i puszysty, zwężający się ku końcowi. Futro jest dłuższe z widoczną różnicą dłuższego włosa dookoła szyi (kryza) i na tylnych łapkach tzw. portki. Futro ogólnie nie ma skłonności do kołtunienia dlatego czesanie jest łatwe i przyjemne i wymaga sporadycznego czesania. Regularnego czesania wymagają jedynie portki, kryza i podbrzusze.

Rozróżniamy trzy różne rozłożenia koloru:

Kiedy na świat przychodzą kociaki Ragdolla są bielusieńkie. Kolor rozwija się powoli i pogłębia się z tygodnia na tydzień.

Colourpoint

Charakterystyczne umaszczenie – maska, łapy, uszy, ogon i genitalia są wyraźniejsze od korpusu. Od 2005 r. są uznane w prawie wszystkich odmianach barwnych wraz z pręgowaniem.

Bicolor

Do koloru point dochodzi od 1/4 do 1/2 koloru białego. Preferowana jest biała odwrócona literka „V” na masce, biała klatka piersiowa, brzuch i łapy. Wadą są pojedyncze białe włosy na ciemnych częściach ciała.

Mitted

Kolor charakterystyczny jedynie dla rasy Ragdoll. Biała broda z albo bez białej kreski na masce. Na przednich łapach białe rękawiczki. Tylne łapy powinny być białe minimalnie do pięty, a maksymalnie do połowy uda, a od brody przez cały brzuch aż do nasady ogona powinien ciągnąć się biały pas.

Opracowane na podstawie wiadomości Cat Fanciers

seal bicolor

blue tortie colourpoint

blue mitted

blue bicolor